fbpx
11 / 100 SEO Score

Ak sa radi so svojím dieťaťom alebo deťmi zdržujete vonku, jesenné a zimné sychravé obdobie môže byť celkom výzvou na to, ako časť s deťmi tráviť. Hlavne, ak nechcete byť vnútri. Samozrejme, v prípade vydareného zimného počasia a bieleho snehu to až taký problém nie je, ale to skutočne nebýva v tomto období pravidlom. Práve preto si predstavíme niekoľko možných alternatív, aby bola aj cez zimu zábava. 

Jeseň a zima sú nepochybne krásnymi ročnými obdobiami, ale niekedy nám dávajú zabrať aj z hľadiska obliekania. Už zďaleka nám nestačí ľahká bunda a poltopánky, ale keď chceme ísť von, musíme sa poriadne naobliekať. A inak to nie je ani v prípade detí. Obliekanie v zime trvá jednak oveľa dlhšie a na druhej strane je aj finančne náročnejšie. Preto si v tomto článku prezradíme, ako správne, efektívne a ekonomicky pripraviť vaše deti na zimu.

Oblečenie slúži rozhodne ako prevencia voči chorobám, preto vaše dieťa radšej oblečte viac ako menej, ale zase to nepreháňajte, aby sa príliš nespotilo. Základná logika hovorí, že dieťaťu treba obliecť o jednu vrstvu viac, ako si obliekame my. Aj pri veľmi chladnom počasí je dobré chodiť s deťmi na čerstvý vzduch, pretože to posilňuje jeho imunitný systém. Ak je vonku príliš zima, doprajte si radšej dve kratšie prechádzky.

Základom vhodného oblečenia je čiapka, ktorá dieťa ochráni nielen pred chladom, ale aj pred vetrom. Najviac tepla uniká práve cez hlavu a póry na hlave. V každom prípade, dieťa nemusí mať hrubočižnú vetrovku, pokojne môžete použiť aj zvršky z jesene alebo svetríky z leta – naučte sa dieťaťu oblečenie vrstviť. Je to tiež lepšie z toho dôvodu, že pokiaľ mu je teplo, jednu vrstvu vyzlečie. To platí aj u bábätiek, je vhodnejšie im dať niekoľko vrstiev, napríklad, sveter, fusak, deku, aby ste v prípade, keď je dieťatko spotené, mohli deku na chvíľu odokryť.

Ak si chcete vybrať pre dieťa jednu vec, do ktorej investujete, je to dobrá nepremokavá vetrovka. Tá ochráni vaše dieťa nielen pred chladom, ale aj snehom a dažďom. Pri výbere dbajte aj na to, aby bola vzdušná. V inom prípade sa dieťa rýchlo spotí a následné ochladnutie môže viesť k prechladnutiu. Pokiaľ máte malé bábätko, môžete s ním takisto chodiť bez problémov von aj v chladnom počasí. Pri jemnom daždi použite pršiplášť, ktorý okrem iného aj dobre izoluje a udržiava teplo. 

Dieťaťu, malému aj väčšiemu, radšej obliekajte počas zimy viac tenkých vrstiev než jednu hrubú. Tá prvá je veľmi dôležitá, pretože udržiava teplo a odvádza pot. Vhodné sú prírodné bavlnené materiály, ktoré nedráždia pokožku. Termoprádlo je o niečo drahšie, ale oplatí sa vám doň v investovať. V inom prípade zvoľte bavlnu. 

Ďalšia zásada, ktorú je dôležité dodržiavať sú teplé ponožky. V ideálnom prípade odporúčame termoponožky, ktoré udržia teplo a pot, ak sa detská nôžka bude potiť. V neposlednom rade sú dôležité aj kvalitné topánky. Tie sa dajú prípadne zohnať aj z druhej ruky. Dbajte na to, aby dieťa malo nepremokavú zateplenú obuv s protišmykovou podrážkou. Zimné topánky musia chrániť dieťa pred mrazom a chladom. V prípade bábätka zvoľte papučky alebo overal. V prípade väčších detí nezabudnite na rukavice a na šál.

Na záver niekoľko užitočných rád, ako zistíte, že je vášmu dieťaťu zima:

  • Ak má červený nos
  • Má studenú krk a bledú tvár
  • Má ľadové nohy (niekedy to býva aj kvôli tesným topánkam)
  • Má studený nos a ruky

Naopak, ak má príliš teplé ruky a nohy a oblasť na zadnej časti krku, s najväčšou pravdepodobnosťou mu je príliš teplo. Menej je viac, vaše dieťa nikdy nenaobliekajte tak, aby mu bolo príliš teplo, ale ani zima.

Zdieľajte tento článok na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest