fbpx
11 / 100 SEO Score

Dávať či nedávať deťom sladkosti? To je veľmi populárna otázka. Za nás – všetko s mierou. Aj keď v prípade detí by mala byť táto miera oveľa nižšia než v inom prípade. Dôležitá rada znie – nikdy dieťa sladkosťami neodmeňujte. Samozrejme, ak svojmu dieťaťu darujete čokoládu alebo inú sladkosť, nič zlé sa nestane. Ale ak si na sladkosti príliš nezvykne, len lepšie pre neho a asi nemusíme vysvetľovať prečo. Veľké množstvo cukru, ktoré sladkosti obsahujú, spôsobuje mnohé ochorenia, zubný kaz a celkovo je to aj pre deti príliš veľa rýchlej energie, ktorá sa skôr či neskôr začne ukladať v podobe tukov.

Existujú však aj zdravé alternatívy, ktoré deťom budú rovnako chutiť, ale na rozdiel od sladkostí, budú pre ne oveľa vhodnejšie. Tak, napríklad, oveľa prospešnejšie sú prirodzene sladké potraviny, ktoré okrem cukru obsahujú aj vlákninu, vitamíny a prospešné živiny. Od útleho veku deti učte radšej na:

  • Domácky vyrobené ovocné a zeleninové pyré, nie kupované, pretože mnohokrát obsahujú práve rafinovaný cukor, sladidlá a iné umelé látky;
  • Namiesto čokoládových jogurtov voľte radšej biely jogurt, ktorý môžete prípadne dochutiť ovocím, a to práve z rovnakého dôvodu;
  • Keď keksíky, tak skôr tie s cereáliami a vlákninou, ktoré mu poskytnú aj výživovú hodnotu; 
  • Vyhýbajte sa sladkým džúsom a akýmkoľvek sladeným vodám, každé dieťa si bez problémov vystačí s čistou vodou určenou pre deti a s čajom;
  • Ak čokoláda, tak je vhodnejšia tá, ktorá má vyšší podiel kakaa;
  • Taktiež dieťaťu nedávajte príliš veľa slaných pochutín, ako sú, napríklad, tyčinky – nahraďte ich radšej špaldovými alebo inými cereálnymi krekrami.
  • Nedávajte deťom sladkosti ani ako desiatu do školy či škôlky.

Vieme, že ak ste, napríklad, s dieťaťom vonku, nie je nič jednoduchšie, ako zobrať mu na cestu akúkoľvek sladkosť. Ale vedzte, že skoro rovnako jednoduché bude, ak mu zoberiete misku s ovocím. Taktiež môžete siahnuť aj po domácky vyrobených sušienkach z banánu, ovsenných vločiek a horkej čokolády, ktoré máte hotové za pár minút a poslúžia vám ako desiata na cesty pre vaše dieťa.

Sladkosti alebo naopak aj sladké maškrty poskytujú pre telo len málo benefitov. Tak to je v prípade dieťaťa, aj v prípade dospelého. Pokiaľ dieťa nebude zvyknuté na sladkosti, nebude si ich pýtať. Samozrejme, neznamená to, že máte deti od sladkostí úplne izolovať. Mnohokrát sa však stávajú prípady, že vám situácia prerastie cez hlavu a dieťa nechce bez sladkosti spraviť nič. 

Ak si svoje dieťa úspešne vychovávate „bez sladkostí“, rozhodne mu ich nezakazujte úplne – napríklad, keď sladkosť dostane od svojho strýka či tety. Pokiaľ práve nie je vhodný čas na to, aby sladkosť jedlo, vysvetlite mu, prečo je to tak. V inom prípade, samozrejme, kúsok koláča alebo čokolády z času na čas vášmu dieťaťu neublíži. 

Zdieľajte tento článok na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest