fbpx
15 / 100 SEO Score

Na trhu nájdete v súčasnosti veľké množstvo kozmetiky aj pre deti a môže byť ťažké zorientovať sa, čo je pre deti naozaj vhodné. Preto si v tomto článku popíšeme základné druhy kozmetiky, ktoré sú vhodné pre dieťa v rôznom období. Samozrejme, taktiež záleží, ako veľmi citlivú pokožku vaše dieťa má, či prípadne trpí detským ekzémom alebo niečím iným. Vo všeobecnosti sa však riaďte týmito pravidlami:

1. Kozmetika v jednotlivom období dieťaťa

Dieťaťko má v rôznych obdobiach svojho vývoja rôzne potreby. Kým v maternici je chránené pred všetkými vonkajšími vplyvmi, preto je jeho pokožka po narodení oveľa tenšia ako pokožka väčšieho bábätka. Je potrebné, aby práve táto kozmetika bola mimoriadne jemná, a teda, aby do detského tela nemohli preniknúť akékoľvek dráždivé látky. Tesne po narodení bábätka nie je potrebné používať množstvo druhov kozmetiky, sústreďte sa radšej na to, aby ste mali dva až tri skutočne kvalitné prípravky.

Keďže je detská pokožka náchylná na tvorbu vyrážok, začervenanie či dokonca alergickú reakciu, je dobré zamerať sa na kvalitné prípravky. Vyhýbajte sa tým, ktoré obsahujú príliš silné esenciálne oleje, parabény, parfumy či silikóny. Na detské telíčko tiež postačí malá dávka kozmetiky, zbytočne to nepreháňajte.

Čím je dieťa staršie, tým má o niečo väčšie potreby a tie sa týkajú aj kozmetiky. Stále sa vyhýbajte predovšetkým produktom, ktoré obsahujú parfum. Tie vysušujú detskú pokožku a nie sú pre ňu ani vhodné. Na začiatok budete určite potrebovať detský šampón, detské mydlo, telové mlieko, olejček alebo krém a krém na zadoček.

 

2. Neuchyľujte sa na najlacnejšiu kozmetiku

Lacné kozmetické prípravky môžu síce vyzerať lákavo, ale pokožka je naozaj dôležitý orgán, preto si vyžaduje starostlivosť v podobe kvalitných prípravkov, ktoré sú zvyčajne o niečo drahšie. Dajte si skutočne záležať na výbere. Prípravky nemusia byť bio, ale nemali by obsahovať škodlivé látky a konzervanty. Tiež nemusí fungovať aj opačný prípad. To znamená, že tá najdrahšia kozmetika nemusí

 

3. Dôležitá je aj sezóna

Ak má vaše dieťa už niekoľko mesiacov alebo je staršie, nezabudnite tiež na sezónne prípravky. Cez zimu do chladného počasia bude vhodný krém, ktorý je proti chladu či vetru. Naopak, s prvými slnečnými lúčami budete pre dieťatko potrebovať aj ochranný krém s čo najvyšším SPF faktorom. Nezabudnite oba tieto prípravky aplikovať aspoň 30 minút predtým, než pôjdete von. Inak riskujete, že nebudú účinné práve v čase, kedy by účinkovať nali.

 

4. Prípravky na pranie

Stalo sa vám, že vaše dieťatko dostalo určitú alergickú reakciu v podobe sčervenania pokožky? Na vine nemusí byť jedlo, ale prípravok na pranie či aviváž. Pokožka dieťatka je mimoriadne jemná a tenšia ako pokožka dospelého človeka. Dokonca 5-krát tenšia ako pokožka dospelého človeka. Preto v žiadnom prípade neperte detské veci spoločne s vaším oblečením a už vôbec nie klasickým pracím práškom. Vždy používajte iba pracie prostriedky, ktoré sú určené pre deti. Sú oveľa jemnejšie, a teda by nemali vyvolať žiadnu alergickú reakciu dieťaťa. Aviváž nie je potrebná, ani keď je určená pre dieťa, avšak to už závisí na vašej preferencii.

 

5. Na veku záleží

Tak, ako v iných prípadoch, aj v tomto prípade je dôležité, koľko rokov či mesiacov vaše dieťa má. Ako sme už uvádzali, najcitlivejšiu pokožku majú novorodenci. S pribúdajúcim vekom je pokožka dieťaťa síce menej citlivá, ale nie je ešte taká odolná ako pokožka dospelého človeka, preto na to treba brať ohľad a používať vhodné produkty.

 

Keď teda budete vyberať akúkoľvek kozmetiku pre vaše dieťa, zamerajte sa viac na kvalitu než na kvantitu. Obdobie vývoja je pre dieťa veľmi dôležité a aj správna kozmetika môže toto obdobie ovplyvniť.

Zdieľajte tento článok na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest