fbpx
7 / 100 SEO Score

V živote dieťaťa a jeho rodičov prichádza už od útleho veku k množstvu významných míľnikov a čas, kedy sa vaše dieťa naučí fungovať bez plienok, patrí určite medzi jeden z nich. Existujú viaceré odporúčané metódy, ako dieťa naučiť na nočník a v tomto článku si prejdeme niektoré z nich.

 

Jedna rada na úvod znie – snažte sa načasovať odplienkovanie vášmu dieťaťu skôr na jarné obdobie, jeseň alebo leto. Vynechajte zimu. V tomto ročnom období, keď má dieťa na sebe množstvo vrstiev oblečenia by to mohlo byť o to náročnejšie. Tiež sa do odplienkovávania nechystajte v čase, kedy vás čaká nejaká dôležitá zmena alebo sa potrebujete sústrediť na niečo iné.

 

Určite sa predovšetkým pýtate, kedy je ten správny čas na to, aby si vaše dieťa zvyklo na nočník a postupne na WC. Naša odpoveď je, že keď vnímate, že by na to vaše dieťa mohlo byť pripravené. Okolo 18 mesiacov veku dieťaťa je však vhodná doba, pretože vaše dieťa už dokáže vnímať a rozumieť väčšiemu množstvu vecí, než by ste očakávali. Najneskôr však do 2 rokov by každé dieťa mohlo zvládnuť a je tiež veľká pravdepodobnosť, že sa naučí používať detský nočník už dokonca do jedného týždňa. Ak to však bude trvať dlhšie, určite sa neznepokojujte, u každého dieťaťa je to individuálne.

 

Predtým, ako s týmto procesom začnete, nepodceňujte prípravu. Ak vám to neprekáža, zoberte svoje deti s vami na WC, prípadne nechajte otvorené dvere a vysvetlite im, prečo treba robiť potrebu na WC. Tiež sa so svojím partnerom a rodinou dohodnite, aby ste veľkú a malú potrebu pomenovávali rovnako, inak to môže na dieťa pôsobiť mätúco. V neposlednom rade si tiež dajte záležať na výbere nočníka. Väčšina detí potrebuje nočník predtým, ako sa presunú na toaletu, ale u každého dieťaťa je tento proces individuálny. Tiež dieťaťu vysvetlite rozdiel a ukážte mu, aká je to vlhká tkaniva a aká je suchá. Tak sa postupne tiež naučí vnímať pocit, keď sa pociká.

 

Existujú v podstate dve metódy, ako dieťa na nočník učiť. Buď mu plienku zoberiete ihneď a pravidelne ho budete na nočník dávať alebo ho to naučíte postupne. Ideálne je skontrolovať plienku vášho dieťaťa hneď po jeho prebudení. Ak ešte dieťa neurobilo svoju potrebu, posaďte ho na nočník. Vybavte sa však trpezlivosťou, dieťa nemusí ihneď chápať, čo od neho chcete. Keď však vykoná potrebu, nezabudnite ho pochváliť. Naopak, ak sa to dieťaťu nepodarí, v žiadnom prípade ho nekritizujte. Mohlo by to vytvoriť jeho negatívny vzťah k nočníku, a to určite nechcete. Keď ho na nočník posadíte vždy v momente, keď sa prebudí, postupne si na to zvykne a bude sa samo na nočník pýtať. Tiež si dávajte pozor v noci. V tomto prípade neodporúčame hneď vziať plienku a určite dieťa posadiť na nočník aj pred spaním. Keď dieťa nočník použije, tiež s ním nezabudnite absolvovať celý proces, čiže umyte mu ruky, vysušte ich. Dávajte dieťa na nočník tiež pred kúpaním.

 

Keď zvládne tento proces, čiže chodenie na nočník po prebudení, pred spaním a pred kúpaním, malo by si postupne zvyknúť a už automaticky robiť svoju potrebu v týchto časoch iba na nočníku. Uvidíte sami, či je vaše dieťa v tomto procese rýchlejšie alebo pomalšie, dôležité je však na začiatok dodržiavať pravidelnosť. Na trhu nájdete aj rôzne špeciálne nohavičky, tie však neodporúčame. Po niekoľkých dňoch je vhodnejšie dieťaťu dať rovno klasické spodné prádlo a každých 15 minút mu pripomínať jeho prípadnú potrebu. Von môžete zatiaľ zobrať plienky, ale v momente, keď sa naučí chodiť vnútri na nočník, choďte už von bez plienok. Pred odchodom ho nezabudnite na nočník ešte raz posadiť a vezmite tiež náhradné oblečenie.

 

Nezabúdajte teda, že každé dieťa je individuálne, má svoje vlastné vnímanie. Dôležitý je však systém, správte vysvetlenie a nekarhanie.

Zdieľajte tento článok na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest