fbpx
15 / 100 SEO Score

V živote dieťaťa a ich rodičov nastáva mnoho významných životných momentov, ktoré si uchovajú v pamäti. Moment, kedy dieťa nasadne na svoj prvý bicykel určite patrí medzi jeden z nich. Ten sa stal akýmsi prvým symbolickým naozajstným dopravným prostriedkom pre dieťa, a po tom, kedy je už dieťa schopné sa samostatne bez problémov pohybovať a je tiež dostatočne veľké, je bicykel určite aj najvhodnejší. Môže byť však zložité rozhodnúť sa, ako prvý bicykel pre dieťa vybrať. Rozhodujúcich môže byť množstvo kritérií a v konečnom dôsledku je aj veľké množstvo alternatív. Preto si v tomto článku spomenieme, čo je dôležité pri výbere prvého bicykla a ako ho vybrať.

 

Kedy je vhodný vek na bicykel?

Záleží nielen od veku vášho dieťaťa, ale aj od jeho výšky. Najmenšie bicykle, ktoré na trhu nájdete, sú určené pre deti od zhruba 3 rokov s výškou 95 centimentrov. Samozrejme, je potrebné a vhodné, aby mal bicykel pre malé dieťa tiež pomocné kolieska, ktoré je však možné takmer na všetkých bicykloch odmontovať.

Dieťa je vo veku 3 rokov už schopné plne chápať spôsob, akým bicykel funguje a riadiť ho. Nesnažte sa dieťa na bicykel učiť zbytočne skôr, jednak je ešte malé a na druhej strane by ho to mohlo odradiť, riadenie bicykla si predsa vyžaduje určitú silu. Koordináciu a riadenie sa však skvele naučí na dobrom odrážadle, ktoré je v nižšom veku úplne ideálne.

 

Delenie detských bicyklov podľa veľkosti

Každé dieťa rastie veľmi rýchlo a tiež môžu byť jednotlivé parametre odlišné. Výrobcovia však najčastejšie uvádzajú ako základné kritérium na určenie správnej veľkosti bicykla priemer kolies. Ten sa určuje podľa troch základných faktorov:

 • Výšky dieťaťa;
 • Veku dieťaťa;
 • Vzdialenosti jeho rozkroku od zeme, keďže dieťa si na bicykel sadá.

Predtým, ako budete dieťaťu bicykel vyberať, zmerajte ostatné dve veličiny okrem veku dieťaťa. Veľkosť sa určuje nasledovne:

 

Priemer kolies

Výška postavy
dieťaťa

Vzdialenosť rozkroku od zeme

Vek

14″

95 – 115 cm

45 cm

3-5

16″

100 – 125 cm

50 cm

4-7

20″

105 – 135 cm

60 cm

6-9

24″

115 – 155 cm

65 cm

8-12

26″

155 cm a viac

70 cm

10 a viac

 

Ak teda viete, akú správnu veľkosť prvého bicykla vybrať, rozhodnúť sa môžete podľa niekoľkých ďalších kritérií a len na vás záleží, ktoré z nich majú pre vás prioritu. Sú nimi:

 1. Značka bicykla – na trhu sú niektoré osvedčené značky bicyklov, ktoré vyrábajú bicykle pre dospelých a rovnako aj pre deti. Ak máte teda obľúbenú značku bicyklov, overte si, či vyrábajú aj detské bicykle. Značka môže a nemusí byť pre vás dôležitá.
 2. Cena – je, samozrejme, dôležitý faktor pri výbere mnohých vecí pre deti a bicykel nie je výnimkou. Jedná sa o vyššiu investíciu, preto je naozaj dobré si zvážiť, koľko do bicykla investujete. Cena nového detského bicykla sa pohybuje v rozmedzí od 100 – 200 Eur a vydrží 2-3 roky v prípade, ak najskôr použijete bicykel s pomocnými kolieskami, ktoré neskôr odmontujete.
 3. Dizajn, komponenty a konštrukcia – rám bicykla a konštrukcia je z hľadiska bezpečnosti najdôležitejší, preto radšej zainvestujte do detského bicykla viac a vyberte kvalitnejšiu konštrukciu.

 

Aj na detských bicykloch dnes nájdete množstvo ďalších komponentov, podľa ktorých sa taktiež môžete rozhodovať. Je to osadenie bicykla, nastaviteľnosť bŕzd a tiež atraktívnosť daného bicykla – farba, košík, zvonček, a podobne.

 

Keď budete bicykel vyberať, určite nezabudnite ani na bezpečnosť a zaobstarajte dieťaťu aj detskú prilbu, prípadne chrániče na kolená, dlane a lakte. Práve prilba veľmi dôležitá, pretože na začiatku sa možno nevyhnete pádom. Prvý bicykel je však rozhodne jedna z investícií, ktorá je pre dieťa nesmierne cennou skúsenosťou na celý život.

 

 • Ako vybrať prvý bicykel? BOPO.sk
  183.90

  Výrobca: Galaxy

  Detský dievčenský bicykel Galaxy Ida 20" – moderný bicykel s odľahčeným oceľovým rámom a 20" kolesami. Rám bicykla je konštruovaný tak, aby sa dieťaťu ľahko a bezpečne nasadalo. Pre zvýšenie bezpečnosti je bicykel vybavený bezpečnostným plastovým krytom na reťazi a protišmykovými držiakmi riadidiel. Detský dievčenský bicykel Galaxy Ida 20" je vybavený funkčnými a bezpečnostnými prvkami (stojan, zvonček, odrazky) a tiež kvalitnými komponentami. Vďaka výbornému pomeru kvality a ceny je detský dievčenský bicykel Galaxy Ida 20" vyhľadávaným modelom.Technický popis:

  rám
  Hi-Ten

  vidlica
  Hi-Ten

  plášte
  Kenda K898 20×2.0"

  radenie
  Shimano Revoshift RS36-6 (otočné radenie)

  počet prevodov
  6

  prehadzovačka
  Shimano FT-35

  kazeta
  Shimano MF TZ20

  reťaz
  NEXEL

  brzdy
  NEXEL V-brake Al

  brzdové páky
  NEXEL Al

  pedále
  FP plastové

  kľuky
  Prowheel

  ráfiky
  Al

  náboje
  fe

  riadidlá
  fe

  predstavec
  fe

  sedlo
  Galaxy

  sedlovka
  fe

  veľkosť rámu
  10,5"

  veľkosť kolies
  20"

  hmotnosť
  11,1 kg

 • Ako vybrať prvý bicykel? BOPO.sk
  234.90

  Výrobca: Le Grand

  Pre deti nie je nič lepšie ako byť schopný napodobňovať svojich rodičov. Vďaka juniorskému bicyklu Le Grand Sanibel JR 24" je to veľmi jednoduché. Vzhľad bicykla dokonale odkazuje na mestské modely pre dospelých. Zároveň je navrhnuté od začiatku do konca s ohľadom na potreby a možnosti malých cyklistov, takže vstup do cyklistického sveta je príjemný a bezpečný. Na tomto modeli nájdeme menšie kolesá s veľkosťou 24" a ľahký hliníkový rám s geometriou, ktorá uľahčuje jazdu dieťaťa. Široké pneumatiky sú odolnejšie proti prepichnutiu a ľahko prekonávajú nerovnosti, rovnako ako obrubníky a ďalšie mestské prekážky. Blatníky a kryt reťaze chránia detské oblečenie pred znečistením bez ohľadu na počasie. Dievčenský bicykel Le Grand Sanibel JR má odolnú a ľahko použiteľnú nábojovú prehadzovačku Shimano. Ponúka 3 rýchlostné stupne, ktoré uľahčujú jazdu do kopca. Otočná radiaca rukoväť zvládne menšie detská ruka ovládať bez problémov. Obľúbená je aj kombinácia prednej čeľusťovej brzdy a zadného torpéda.Technický popis:

  rám
  hliníkový

  veľkosť rámu
  14"

  počet prevodov
  3

  prehadzovačka
  Shimano Nexus, otočné radenie

  predná brzda
  V-Brake, čeľusťové

  zadná brzda
  torpédo, nábojová

  plášte
  24" x 1.95"

  rukoväte
  syntetická koža

  výbava
  blatníky, stojan, kryt reťaze, mäkké odpružené sedlo

 • Ako vybrať prvý bicykel? BOPO.sk
  262.40

  Výrobca: Le Grand

  Pre deti nie je nič lepšie ako byť schopný napodobňovať svojich rodičov. Vďaka juniorskému bicyklu Le Grand Pave JR 24" je to veľmi jednoduché. Vzhľad bicykla dokonale odkazuje na mestské modely pre dospelých. Zároveň je navrhnutý od začiatku do konca s ohľadom na potreby a možnosti malých cyklistov, takže vstup do cyklistického sveta je príjemný a bezpečný. Na tomto modeli nájdeme menšie kolesá s veľkosťou 24" a ľahký hliníkový rám s geometriou, ktorá uľahčuje jazdu dieťaťa. Široké pneumatiky sú odolnejšie proti prepichnutiu a ľahko prekonávajú nerovnosti, rovnako ako obrubníky a ďalšie mestské prekážky. Blatníky a kryt reťaze chránia detské oblečenie pred znečistením bez ohľadu na počasie. Dievčenský bicykel Le Grand Pave JR má odolnú a ľahko použiteľnú prehadzovačku Shimano. Zadný menič ponúka 6 rýchlostných stupňov, ktoré uľahčujú jazdu do kopca. Otočnú radiacu rukoväť zvládne menšie detská ruka ovládať bez problémov.Technický popis:

  rám
  hliníkový

  veľkosť rámu
  14"

  počet prevodov
  6

  prehadzovačka
  Shimano Tourney, otočné radenie

  brzdy
  V-Brake, čeľusťové

  plášte
  24" x 1.95"

  sedlo
  penové

  gripy
  Kraton

  výbava
  blatníky, stojan, kryt reťaze, zvonček

Zdieľajte tento článok na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest