fbpx
9 / 100 SEO Score

Predtým, ako začneme bližšie rozoberať vhodnú obuv pre dieťa, tu je jeden dôležitý fakt: Detská noha obsahuje viac chrupaviek ako kostí, a práve preto sa detskej obuvi dokáže nôžka prispôsobiť lepšie. To znamená, že aj bez toho, aby ste o tom hneď vedeli, môže detská obuv poškodzovať vývoj detského chodidla. O to dôležitejšie je vybrať správnu detskú obuv. Okrem toho, v tomto prípade neplatí, že čím drahšia obuv je, tým je aj kvalitnejšia. Riaďte sa však niekoľkými základnými pravidlami.

Čo určite nie?

Absolútne nevhodné pre detskú nohu sú špicaté topánky alebo aj mierne zaguľatené topánky. Rovnako, ako je nevhodná malá topánka na dĺžku, je nevhodná aj malá topánka na šírku. Jednoduché pravidlo hovorí o tom, že topánka by nemala brániť a tlačiť žiaden z prstov na nohe v dôsledku čoho by mohli vzniknúť prípadné deformácie. Rovnako nevhodné sú aj topánočky na podpätku. 

Čo teda áno?

Nekupujte väčšie topánky. Nehovorte si: „Radšej väčšie, veď mu nôžka dorastie.“ Problém je v tom, že aj väčšia topánka, ktorá vášmu dieťaťku nesedí dobre, mu môže hoci aj za jednu sezónu poškodiť chodidlo. Je vhodné, aby nadmiera mala maximálne o 10 mm viac než je dĺžka nohy dieťaťa. Preto nohu dieťatka merajte vždy, keď budete kupovať nové topánky. Keď topánku mierne uvoľníte a posuniete chodidlo smerom vpred, za pätou by mal ostať malý voľný priestor, práve vtedy má topánka správnu veľkosť.

Prírodný materiál. Detskú obuv by ste mali jednoznačne vyberať z prírodných materiálov, ako sú koža, alebo textil, teda také, ktoré sú mäkké, vzdušné a dokážu absorbovať vlhkosť. Určite sa vyhýbajte matierálom, ako sú plasty, poroméry, syntetické materiály alebo koženka, pretože tieto materiály nedávajú pokožke dieťaťa dýchať a veľmi ľahko môže dojsť aj k pliesňovým ochoreniam. Hlavne stielka by mala byť vyrobená z prírodných materiálov, pretože práve to je miesto, kde dochádza k najväčšiemu poteniu. 

Ohybnosť. Dobrá detská topánka by mala byť aj primerane ohybná, a to najmä v mieste, kde sa pri chôdzi chodidlo ohýba, a to je v oblasti prstových kĺbov. Ak je podošva príliš nepoddajná a tvrdá, zvyšuje sa únava dieťaťa a narúša sa zdravý vývoj jeho chodidla. Správna podošva by však mala zároveň tlmiť nerovnosti na ceste, preto by mala byť do istej miery pevnejšia. 

Strih topánky. Do istého veku dieťaťa sú vhodnejšie topánky, ktoré majú voľné členky, a to práve kvôli ich vývoju. Samozrejme, zimné topánky a snehule sú iný prípad, najmä, ak vaše dieťa rado veľa šantí, ale v iných prípadoch je lepšia členková obuv. Vyberajte zapínanie buď prostredníctvom spony alebo šnúrok, prípadne suchý zips. 

Keď teda zhrnieme všetky pre a proti detskej obuvi platí, že detská topánočka môže veľmi výrazne prispieť k správnemu držaniu tela a aj k celkovému vývoju chodidla. Keď už do niečoho pri dieťati investovať, sú to rozhodne detské topánky. 

Zdieľajte tento článok na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest