fbpx
13 / 100 SEO Score

Hoci sa už hlavná sezóna dovoleniek chýli k svojmu záveru, cestovanie s dieťaťom alebo s deťmi, pokiaľ máte jedno alebo viaceré, bude aktuálne stále. Mnohí rodičia sa v záujme blaha a pokoja svojho dieťaťa vzdávajú dovoleniek, avšak aj cestovanie s dieťaťom je, samozrejme, realizovateľné. Ak vám v hlave víri niekoľko dôležitých otázok, poďme si aspoň niektoré z nich zodpovedať.

Kedy má dieťa vhodný vek na cestovanie na dovolenku?

Cestovať môžete bez problémov aj s úplne malým bábätkom. Pochopiteľne, nie s novorodencom, ale to ani pravdepodobne netreba prízvukovať. Pokiaľ máte doma kojenca do jedného roka, je potrebné si uvedomiť dôležitý fakt – vaše dieťa denne vníma množstvo vzruchov a podnetov. Ešte nič nepozná, preto na neho dávkujte všetko postupne. Ak za každú cenu túžite ísť na dovolenku k moru, takmer všetok svoj čas bude potrebné prispôsobiť vášmu dieťatku. Nakoniec tak ako aj vo vašom aktuálnom živote. Vnímajte potreby vášho dieťaťa. Pokiaľ je už väčšie a spoločenské, cestovanie na dovolenku by nemalo predstavovať väčší problém. Ideálne, vyskúšajte si radšej najskôr kratšie vzdialenosti na pár dní.

Na čo myslieť pri cestovaní s dieťaťom?

Zbaliť vaše dieťa bude pravdepodobne náročnejšie, ako keď sa balíte vy sami, prípadne s vaším partnerom alebo partnerkou. Áno, myslite na všetko, čo vaše dieťa počas dňa a noci potrebujete. Počas cesty myslite najmä na jeho bezpečnosť, a to nech cestujete lietadlom, autom alebo aj autobusom či vlakom. Čo sa týka jedla, snažte sa neuchýliť k rýchlym riešeniam v podobe sladkostí a nezdravých jedál. Aj počas cesty sa snažte dieťaťu zachovať režim a prestravovať ho ako počas bežného dňa. Výborne vám na to poslúži, napríklad, chladiaca taška. 

Ako cestovať s dieťaťom na dovolenku? BOPO.sk

Ako sa starať o vaše dieťa alebo deti na dovolenke?

Opäť aj v tomto prípade záleží, či cestujete s jedným alebo s viacerými deťmi, kam a kedy cestujete. V prípade letnej dovolenky pri mori si v prvom rade dávajte pozor na slnko. Vo všeobecnosti platí, že morská voda deťom prospieva, ale plávanie v mori môže byť, samozrejme, pre ne nebezpečné. Nehovoriac o slnečnom žiarení. Aj na dovolenku pri niektorom z jazier Slovenska používajte dostatočne silný ochranný faktor, pri more výrazne zvýšte jeho hodnotu. Malé deti a batoľatá nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu minimálne počas poludňajších hodín a počas celého dňa nezabudnite na pokrývku hlavy. Vynikajúca pomôcka, ktorá sa vám pri mori určite hodí, je detský bazénik, ktorý môžete umiestniť do tieňa a naplniť morskou vodou. Dieťa sa tak bez problémov môže v tieni vo vode hrať.

Ako cestovať s dieťaťom na dovolenku? BOPO.sk

Je vhodnejšie cestovať na dovolenku lietadlom alebo autom, prípadne vlakom?

Závisí aj na tom, aký druh dopravy preferujete vy. Pri cestovaní autom lekári skôr odporúčajú cestovať s dieťaťom počas dňa a stáť každé dve hodiny tak, aby dieťa príliš dlho neostávalo v autosedačke. Niektorí rodičia však preferujú cestovať v noci, čiže v čase, kedy by vaše dieťaťko išlo spať. To je tiež možné, najmä ak už máte odskúšané, že vaše dieťa v aute dokáže zaspať. Cestovanie lietadlom tiež nemusí byť problém, vybavte však dieťaťko pokrývkou uší a vhodným oblečením, najmä kvôli klíme, ktorá je v lietadlách prítomná. Rovnako je to aj v prípade ďalších dopravných prostriedkov, ako je vlak či autobus.

Nech už cestujete kdekoľvek a kedykoľvek, dbajte v prvom rade na potreby, ktoré vaše dieťa má. Určite časom a trénovaním zistíte, čo jemu a vám vyhovuje, čo naopak nie, a užijete si spolu množstvo krásnych dovoleniek.

Zdieľajte tento článok na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest