fbpx
10 / 100 SEO Score

V určitom období sa dieťa dostáva do stavu, kedy začína rozprávať. U každého dieťaťa je tento stav individuálny. Môže to byť približne v období jedného a pol roka dieťaťa, ale niektoré deti začínajú tiež rozprávať až podstatne neskôr, a to okolo druhého roku života. Nemusíte sa znepokojovať aj keď vaše dieťa začne rozprávať neskôr, u každého z nich je tento proces individuálny. Niektoré pritom začínajú s vyslovovaním prvých slabík slov, v niektorých prípadoch si dokážu tiež rovno zapamätať celé slovo.

Vy ako rodičia im viete pomôcť s učením sa nových slov aj prostredníctvom hračiek. Aké sú to?

 

1. Knižky

Kniha je pre dieťa vhodná v akomkoľvek veku v podstate od jeho narodenia. Neskôr však získava mimoriadnu úlohu v tom, že dieťaťu môžete ukazovať rôzne tvary, zvieratká a čokoľvek ďalšie, čo v knižke nájdete. Môžete sa ho tiež pýtať, kde na obrázku vidí niektoré zo zvieratiek. Pre menšie deti je vhodná predovšetkým knižka leporelo – je to skladacia knižka, vďaka ktorej si okrem iného dieťa rozvíja aj predstavivovosť.

 

 

2. Hračka, ktorá rozpráva

Hovoriaca hračka či plyšové zvieratko síce môžu byť mierne otravné, ale aj tak splnia ten správny účel, a to najmä vtedy, keď chcete, aby sa vaše dieťatko pre zmenu rozprávalo s niekým iným. Väčšinou sú u malých detí mimoriadne obľúbené! Hovoriace hračky majú naprogramované rôzne frázy či pesničky, zabavia dieťa, ale v neposlednom rade, dieťa si veľmi ľahko zapamätá niektoré z tak často vypočutých fráz.

 

3. Hudobné nástroje

Hudobné nástroje sú pre dieťa efektné z viacerých dôvodov, ale jedným z nich je, že prispievajú tiež k tomu, aby sa dieťa učilo nové slová. Samozrejme, je potrebná aj spolupráca dospeláka, ktorý spoločne s ratolesťou bude hrať a spievať. Hudobné nástroje však nepochybne predstavujú zábavnú formu učenia sa riekaniek a pesnička, a teda aj nových slov.

 

 

Hračky môžu teda dieťa zabávať, ale v neposlednom rade majú aj rôznu edukačnú úlohu. Snažte sa hľadať aj také, ktoré budú mať túto funkciu. Je už len na vás, ako sa s vaším dieťatkom budete hrať, aby si postupne jednotlivé slová osvojilo. Je tiež vhodné, aby ste mu niektoré dôležité slovíčka opakovali alebo sa spolu učili rôznymi formami hry. Pre dieťa je toto obdobie obrovskou výzvou, pretože sa musí naučiť mnoho nových vecí. Je vhodné, ak budete s dieťaťom veľa rozprávať, môžete sa ho tiež pýtať otázky, ktorým by mohlo porozumieť. Snažte začať so slovami, ktoré sú pre neho najviac relevantné – napríklad členovia rodiny, zvieratká či časti tela. Tie potom môžete spojiť so spomínanými hračkami.

 

Práve spomínané knižky sú jedným z najdôležitejších kľúčov, ako si môže dieťa vybudovať vzťah k jazyku, preto mu veľa čítajte. Práve táto činnosť sa do budúcna môže veľmi vyplatiť, ak dieťa začne knižky obľubovať samo. V neposlednom rade vždy slová dobre vyslovujte a artikulujte. Deti sa práve častokrát učia tiež tým, že kopírujú svojich rodičov.

 

Kombinácia správnych hračiek a vašej edukácie bude aj v otázke osvojovania prvej slovnej zásoby pre dieťa kľúčová. Nakoniec, keď budete z jeho úst počuť prvé slová, je to nepochybne jeden z najkrajších pocitov, aký môžu rodičia zažiť.

Zdieľajte tento článok na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest