fbpx
Výchova

Hračky pre batoľa – rozmaznávať?

Hračky pre deti, to je celkom komplikovaná a dlhá téma, nemyslíte si? 

Možno ešte nemáte vlastné deti, ale idete na návštevu k batoľaťu a chcete mu priniesť niečo pekné, čo ho poteší. Alebo ide o vaše batoľa, ktoré máte doma. Ako aj v iných prípadoch, trh je presýtený množstvom rôznych hračiek, ktoré môžete vášmu dieťaťku kúpiť. Avšak ako vybrať tie správne hračky? Je lepšie viac alebo menej? Všetko, samozrejme, závisí od vašich možností a od toho, aké vaše dieťa je.

Vaše batoľa 

Poďme si povedať niekoľko dôležitých faktov o batoľati. Je to obdobie dieťaťka od 1 až do 3 rokov. V tomto veku už dieťa zvyčajne matka nedojčí, má dobre vyvinutú motoriku, vníma blízkych ľudí, začína rozprávať a učí sa základné veci. Mimoriadne rýchlo sa vyvíjajú pohybové a psychické funkcie, reč a niekedy sa toto obdobie prejavuje aj vzdorom. Pre batoľatá je dôležitý citový blízky vzťah s niekoľkými dospelými osobami zo svojho okolia. Postupne batoľa potrebuje aj väčší kontakt so svojimi rovesníkmi. 

Bezpečnosť, bezpečnosť a ešte raz bezpečnosť

Nechceme tým v žiadnom prípade povedať, že vaše dieťa nemôžete nechať pustiť samé. Práve naopak, je dobré, keď necháte batoľa odskúšať si samé, čo znamená hĺbka a čo prah. Samozrejme, v rámci bezpečnosti. Naučte ho, ako môže, napríklad, samé zliezť z postele. Aj to batoľa vníma ako hru. Takmer akékoľvek učenie nových vecí bude vnímať ako hru. 

A teraz ku hračkám

Ako sme spomínali, na trhu je množstvo hračiek pre batoľatá. Faktom je, že dieťa sa práve v tomto veku nie je schopné koncentrovať na príliš dlhý čas, preto spravidla pri jednej hračke, nech je akokoľvek dobrá, dlho nevydrží. Na trhu však nájdete okrem hračiek aj množstvo užitočných produktov, ktoré spájajú príjemné s užitočným. Takýmito produktmi je, napríklad, učiaca veža – tú si môžete dohľadať kdekoľvek na internete. 

Hra je prirodzenou súčasťou života každého batoľaťa. Pre dieťa vo veku od jedného roku sú vhodné hračky, ktoré naďalej rozvíjajú jeho motoriku. 

1) Stavebnice

Batoľa vo veku zhruba 18 mesiacov už dokáže bez problémov postaviť vežičku z kociek či lega. Práve preto sú stavebnice, farebné kocky, ale aj veľké puzzle vhodné hračky na rozvíjanie jeho aktuálnych schopností, vnímanie tvarov a súvislostí. Avšak do zhruba roka a pol dieťa stále rozoznáva veci a predmety všetkými zmyslami, a teda aj vkladaním do úst. Preto dávajte pozor na hračky s ostrými hranami, plyšové hračky a príliš ťažké predmety.

2) Kreslenie

Asi od roku a pol až dvoch rokov dieťatko začína aj čmárať a kresliť. Môžete ho vybaviť jednoduchou magnetickou tabuľkou s tvarmi, číslami alebo písmenkami a kriedami. Hlavne, nech sú zmývateľné, inak budete mať pravdepodobne čoskoro popísané všetky steny!

3) Knižky

Ďalšou vhodnou hračkou od skorého veku dieťaťa až po akýkoľvek vek sú aj knižky. Samozrejme, na začiatok sú vhodné drevené knižky, ktoré dieťa neroztrhne. Vhodné sú knižky o zvieratkách, farme, lese a o ďalších bežných javoch života. Keď dieťaťu budete z knižky aj čítať, postupne si bude osvojovať čoraz viac slov. Okolo druhého veku dieťaťa má slovnú zásobu pozostávajúcu až z 300 slov!

Na záver to najdôležitejšie – nerozmaznávajte dieťa zbytočne. Ako sme spomínali, najmä v rannom veku jeho pozornosť na dlhší čas udrží máločo. Dieťa je šťastné najmä s jedným maznáčikom, ktoré mu čiastočne dodáva pocit istoty. Dokáže sa zabaviť a vníma takmer všetko – už len také hádzanie loptičky! Nezabúdajte, že batoľatá sa učia hlavne z pozorovania, preto im vždy choďte príkladom.